Vittnesmål nummer 430

Bäst minns jag de systematiska grupptafsandena som försiggick under hela högstadiet. Det började med att två av sjunde årskursens fysiskt mer utvecklade flickor blev antastade på toaletten. Med den tuffaste killen i spetsen tog en pojkskara på ca 5-9 pojkar regelbundet för sig genom att låtar sina händer smeta sig över flickornas kroppar, både på kläderna och under dem. Snart förflyttades tafsandet till klassrummen och korridorerna då lärarna var frånvarande och nu blev också jag en av flickorna som fick stå ut med övergreppen. ”Hora”-glåporden florerade under högstadiet men också jag lyckades överskyla de pubertala pojkarnas beteende som oerhört pinsamt, men ack så normalt. Omgivningen hade fått mig att veta att män inte kan rå för sin starka och oregerliga sexualdrift och att vi kvinnor måste ha överseende för sexuella övergrepp.

Under mitt år som utbyteselev i södra Italien (jag var 17 år) fick jag känna på rejäla, dagliga doser av sexism. På Neapels gator rörde jag mig som en måltavla dels för mäns sexuella inviter och dels för kvinnors öppna avsky. Det ledde till att då jag, som oskuld och fullständigt sexuellt obevandrad, slutligen hånglade med en italiensk kille, drabbades av så starka skuld- och skamkänslor att jag inte kunde gå till skolan på flera dagar. Genom att ge efter för åtrån förvandlades jag i mina egna ögon till den slampa jag förväntades vara.

Då jag jobbade som konferencier på Popkalaset 2001 (jag var 26 år), drog en äldre (typ 55 år), manlig kollega (YLE) ner mig i sin sittande famn flera gånger då jag passerade hans terasstol på back stage-området. Han hade redan i månader visat sin erotiskt laddade uppskattning mot mig genom trånande blickar, kommentarer och slickande runt läpparna.

En episod från vuxenålder som etsat sig fast i min näthinna är en s.k. dick-pic. Jag är gäst på ett bröllop, utan avec, placerad med ett gäng singelmän i 30-årsålder. Jag är i samma ålder. Vi bekantar oss med varandra och skrattar, skämtar och har roligt. (P.s. jag kan vara charmig, men jag har inte medvetet flirtat med någon eller insinuerat att jag skulle vara intresserad av sexuella umgänge eller dylikt). Jag har en ny digitalkamera med mig och tar många fotografier av brudparet. Då jag går ut på en cigarett lämnar jag kameran på bordet. Jag ser att mina bordskavaljerer sitter och tittar hånfullt och roat på mig då jag återvänder till min plats. Jag vill ta en titt på bilderna jag plåtat och lyfter upp kameran. Ett kvävt fnitter hörs bland männen och min blick faller på en bild på en slak och ful penis som hänger utanför gylfen på ett par kostymbyxor och jag tittar upp och svär argt och hårt. Männen ser förbluffade ut men garvar broderligt mot varandra och säger att ”Sä oot niin rempsee, aateltiin et varmhan tykkäät” (”du är så ärtig, vi tänkte att du säkert skulle gilla detta”). Jag skämdes och kände mig smutsig och oerhört nedtrampad.