Vittnesmål nummer 372

Som ung kvinna har man blivit van med att bli antastad, hur hemskt det än låter men värsta jag varit med om var när jag jobbade på en butik i 2 somrar. Det var en manlig äldre kund som började prata med mig då jag började jobba där. Till en början tyckte jag han var töntig och han försökte göra sig rolig så som många andra gubbar tills kommentarerna började komma.

Det som än idag står ut från de otaliga fula, äckliga och oanständiga kommentarer han fällde mot mig var när jag nämnde att jag hade sjukt i axeln var på han svarade ”jaha ha du runka för mycki åt an där häim?” paff blev jag och sade bara nä jag har bara sjuk axel.

Efteråt hade jag sån lust varje gång jag såg honom att spy eller bara gå bort. När jag nämnde det åt mina chefer och andra sa de bara ”jomen han e sån, ta inte åt dig.” Som att en kunds snusk ska godtas bara för att alla är vana med det och för att så har det varit?! Fast jag slutat jobba på platsen är jag än idag rädd för att möta sagda man i butiken eller på gatan. Nä nu räcker det! Jag kommer reagera för varje nedlåtande kommentar andra människor fäller mot mig och andra människor för nu tål jag inget mer!