Välkommen med!

 

Längtar du efter gemenskap, offline, med likasinnade? Längtar du efter att påverka och att få göra det tillsammans med andra? I så fall har vi goda nyheter! Astra välkomnar nu fler medlemmar till vår styrelse – en plats för kollektivt skapande, samtal och organisering. Ingen tidigare erfarenhet av föreningsarbete krävs – bara en vilja att förändra världen!

Vi söker dig som vill arbeta för solidaritet, feminism, antirasism, jämlikhet, klimaträttvisa och hållbarhet.

Föreningens viktigaste uppgift är att ge ut tidskriften Astra och fungera som redaktionens arbetsgivare, men utöver det finns mycket mer som du som styrelsemedlem kan göra, i mån av lust och tid. Till exempel delta i mässor, konferenser och annat i Astras namn i Finland och utomlands, arrangera eller samarrangera olika former av socialt samkväm (releasefester, författarsamtal, eller bara en aw då och då för att möta likasinnade – you name it). Vi har både en lokal i Kabelfabriken i Helsingfors och möjligheter att arra event på andra platser.

Styrelsen och redaktionen har i nuläget medlemmar i Helsingfors, Åbo, Tammerfors och Stockholm. Våra fysiska möten hålls i Helsingfors, med möjlighet att delta på länk för den som befinner sig annorstädes.

Låter det peppigt? Kom i så fall på Astras årsmöte och berätta att du är intresserad! Självklart går det också bra att komma på mötet bara för att lyssna.


När? 24:e mars klockan 18.00 (Obs! Finsk tid.)

Var? På Arbis i Helsingfors samt online på Zoomlänk.

Hur? Genom att skicka ett mejl till [email protected] senast den 22:a mars och berätta att du vill komma. 

 

Länken till mötet samt årsmötesdokumenten skickas per e-post till alla anmälda deltagare.

Välkommen!

 

P.S. Om du vill gå med i styrelsen och vill ha mer info eller inte kan komma på årsmötet kan du skicka en kort ansökan till [email protected]!